Je návratnost 96 dní reálná?

Na tuto otázku mohu odpovědět ano i ne – záleží, z jakého úhlu pohledu se na to podívám.

V úvodním článku o NebuMine jsem zmiňoval, že platforma uvádí návratnost 96 dní, což mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodl toto téma více rozvést.

Matematicky ano, ale…

Ano, návratnost 96 dní je možná, pokud vycházím čistě z toho, kolik BTC se mi podaří vytěžit. Pokud spočítám, kolik jednotek BTC se dá za 96 dní natěžit s mým zakoupeným výkonem, odpovídá to částce, za kterou jsem výkon pořídil. Z tohoto hlediska tedy můžu říct, že se investice vrátila.

Reálná návratnost je složitější

Pokud se však na návratnost podívám z investičního pohledu, situace je složitější. Nestačí počítat pouze vytěžené množství BTC, ale musím vzít v úvahu i další faktory, které ovlivňují reálnou návratnost. Mezi ty hlavní patří:

  • Kurz BTC – jeho hodnota může být během těchto 96 dní velmi turbulentní, což ovlivní skutečnou hodnotu mého výdělku.
  • Poplatky za výběr – při převodu prostředků z platformy se strhávají určité poplatky, které snižují konečný zisk.
  • Směnárenské poplatky – pokud chci BTC směnit za fiat měnu, zaplatím další poplatky, které je třeba zohlednit.

Sleva 35 % a její vliv

Dalším faktorem, který návratnost výrazně ovlivňuje, je aktuální sleva 35 % na nákup těžebního výkonu. Díky této slevě mohu za stejnou investovanou částku získat výrazně více těžebního výkonu, což zkracuje dobu návratnosti.

Je ale důležité brát v potaz, že sleva je časově omezená a v budoucnu se podmínky mohou změnit. Pokud by se cena výkonu zvýšila na standardní hodnotu, návratnost by se prodloužila.

Závěr

Všechny tyto proměnné znamenají, že skutečná návratnost bude delší než 96 dní, pokud počítám s výběrem a směnou vytěžených prostředků. Jak dlouhá přesně? To záleží na aktuálních podmínkách trhu a nákladech spojených s transakcemi.

Tento článek beru jako první úvahu nad tímto tématem. Jakmile budu mít konkrétní data z vlastní těžby, budu se k této otázce vracet a analyzovat ji na základě skutečných výsledků.